| Fotky | Naše cesty | Odkazy | Fritz | Dokola |

aktualizace: 07.08.2005


.: 3. výroční pražská jízda :.

(obrázky k dispozici pouze ilustrativní; galerie později)

 .: konalo se 16.7.2005 | Fotky zde >>

Před srazem jsem  se ještě stavil pro Vláďu a Kubu (to je ten co má beavis.dokola.cz) a vyrazili jsme ze Spořilova na místo startu. Cesta pohodová s jednou zastávkou v kolumbáriu u Bezručových sadů. Prostě paráda – doporučujeme.

Po startu jsme se vydali přes Mahlerovy sady směrem k Vítkovu. Hned z kraje byla první zastávka v jakémsi žižkovském nonstop baru s nerudnou výčepní. To nám ovšem náladu nezkazilo. Další zastávka na Vítkově byla bez občerstvení, avšak zato ze servisním zásahem, protože mám paťavé ruce a před několika dny lepená duše byla prázdná, než jsme dojeli k Vítkovu. Bylo třeba ji vyměnit. Bohužel mi bylo jasné, že výměna nebude moc co platná. Další náhradní duše byla lepena, jednak mnou a jednak samolepící záplatou. Odborníci tvrdí, že je jen na dojetí. Ó jak se mílí! Není ani na to dojetí. Několikrát jsem na trase musel dofukovat poloprázdné kolo, což znamenalo totální zašpinění, ale zase jsem si to pěkně natrénoval. Příště budu muset věnovat více času přípravě.

Z Vítkova sešupem rovnou do Karlínského tunelu a hned za ním další zastávka. Petra (ta s tím modrým trikem) trpěla již v úvodu jízdy častými zastávkami, avšak ty jsou při akcích tohoto typu naprosto nezbytné. V hospůdce U tunelu,což není moc originální název, protože v té ulici se „U tunelu“ jmenovalo úplně všechno, jsme ocenili kvalitu piva. Ale nejsme tu kvůli pití, nýbrž kvůli jízdě a proto zase jedeme dál.

Ač tři roky po povodni je Karlín stále poznamenán velkou vodou. Dost budov je opraveno, mnoho jich však stále nese stopy po velké vodě. Přišlo mi to trochu dlouho, Srí-lanka je už v lepším stavu….  Pokračovali jsme tedy k Libeňskému zámečku podél Rokytky a Vltavy do Troje k mostu elektrické dráhy (tedy tramvajovému mostu). Zde jsme záměrně porušili dopravní předpisy (pivo prosím nepočítejme)  a vydali se po mostě na kole, což výslovně zakazovala značka.

Na druhé straně Vltavy v Holešovicích si hostů neváží (a já žasnu) a tak nás v restauraci v Partizánské ulici odmítli obsloužit. Pokračovali jsme tedy do Stromovky. Zde naopak ve stánku byli milí a tedy jsme chvíli pobyli. Ve Stromovce je hezky a tak jsme se zde zastavili ještě jednou v dalším stánku.

Další partyzáni, tentokráte ulice Jugoslávských partyzánů, se ukázali v mnohem lepším světle. Zde v pizzerii Grosseto jsme byli spokojeni. Počet členů pelotonu vyžadoval rozdělení na dva stoly, to však nebylo na úkor kvality gurmánského zážitku. Dokonce ani kola nám neukradli, přestože byla bez dozoru (zamčená) na chodníku.

A šup na Babu. Dokopec byl odměněn nádherným netradičním výhledem na Prahu. Kochali jsme se pěknou chvíli, než se jelo dál. Na Hanspaulce jsme opět stavěli ve velice příjemné hospůdce U tří lip. Lípy jsou zde však jen dvě, pravděpodobně proto že jedna padla za oběť vybavení hospody. Myslím lavice, stoly a bar. Jinak jsme si tu početní disproporci nedovedli zdůvodnit.

Na dalším úseku jsem zavzpomínal na již tradiční neúčast na zimní Pražské 50, protože jsme jeli po její trase. Dále podle Šáreckého potoka do restaurace pod skálou Dívčí skok. Opět příjemné posezení, doporučujeme. Dále jsme se protáhli moc hezkým územím Purkrabského háje a Šárky a vyjeli na Evropské. Restaurace Nad Šárkou nenadchla, avšak ani nezklamala. Další a vlastně poslední významný dokopec jsme absolvovali do obory Hvězda. Zde jsme prověřili naprosto bezdůvodně předražený stánek přímo u hrádečku – skvostu severské renesance. Můj verdikt je – nedoporučujeme. A to ho znám jen z vyprávění, protože jsem měl občerstvovací přestávku. (bez konzumace)

Z Hvězdy přes Vypich do Ladronky kde jsme se propletli mezi bruslaři. Nechutné. Když je prostě někde moc lidí, stojí to za starou bačkoru. Z hlediska terénu pro in-line brusle ovšem doporučujeme. To jsem nepatří. My si užívali zatím poslední bezstarostné chvíle. Protože jsme netušili co se smele. Petra a Petra vyrazili z kopce ulicí Atletickou ke Strahovskému stadionu. Za nimi se hnal Marián. Snad skutečnost, že jel na vypůjčeném kole značky Lincoln (peoplesbike) nebo snad únava z opravdu krásné avšak náročné trasy, zapříčinila Mariánův pád. Vzhledem k tomu, že místo helmy měl bejzbolku, nedopadla jeho hlava moc dobře. Vzhledem k tomu, že chodníky jsou na celém světě tvrdší než lidské tělo, byl chudák docela odřený. Moje problémy s blbou duší mi připadaly nicotné a uvědomil jsem si, že vlastně nejsem smolařem výpravy.

Utrpěl nejen Marián, ale i jeho, vlastně vypůjčené, kolo. Z předního i zadního byly parádní osmičky a rám vypadal jako po dost solidním hromadném pádu na Tour de France. Brýle a foťák snad žádnou újmu neutrpěly. Kolo bylo nepojízdné. Bylo třeba Mariána i kolo dopravit do bezpečí, nejlépe domova. A tak zatímco Mark kladl Mariánovi otázky jako například: „Jak se jmenuješ? Kolikátého je? Kolik vidíš prstů?“ a Marián jistě v šoku na ně bezelstně odpovídal, Petra (ta s modrým trikem) promlouvala k řidiči autobusu, aby našeho nebohého kamaráda nalodil i s kolem, přestože to předpisy zakazují . Ten se nakonec uvolil a našeho kamaráda i s kolem svezl na metro. Za což mu na Dokola.cz patří dík.

S myšlenkami na to jak to mohlo dopadnout mnohem hůř jsme se vydali vstříc další zastávce přímo pod Petřínskou rozhlednou. Mezitím se spustil lehký déšť což přineslo spíše osvěžení než nepříjemnosti. Po občerstvení jsme pokračovali skrz hladovou zeď směrem dolů kochajíce se dalšími výhledy na Prahu. Dole nás opustila Petra (ta s modrým trikem) a my pokračovali dále v 6. Ze Smíchova je nejkratší cesta na druhou stranu Vltavy po Jiráskově mostě. Nejkratší cesta k naší poslední zastávce – Pivovarskému domu – vede Reslovou ulicí a Ječnou (to je ta co jezdí tramvaje).

Během návštěvy se strhla průtrž, že být venku, nezůstala by na nás nitka suchá. Po této zastávce nás opustila Petra (ta co neměla modré triko) a my se šinuli k cíly naší jízdy – Riegrovým sadům.

Dojeli jsme již za šera. Tachometr ukazoval necelých 53 Km. Mark volal Mariánovi a ten se hlásil, že žije a že snad v pondělí půjde i do práce. Takže nakonec vše dobře skončilo a to je hlavní.

Budiž tedy opět na věky zaznamenáno jak to bylo .........

                                                                                    Adam

 

 | nahoru |
 
© 2005 Dokola.cz