| Fotky | Naše cesty | Odkazy | Fritz | Dokola |

aktualizace: 11.05.2006


.: Botanicus :.

cesta uskutečněna  6.5.2006

Trochu toto nápadu a nadšení, podpořeno byznysem a máme tu zlatý důl, který ovšem dává slušnou užitnou hodnotu i občanům zákazníkům. No řekněte, koupíte si normálně mýdlo za stovku? Asi ne, jenže oni vám tam a hlavně dětem, ukážou něco původních řemesel a vytvoří docela slušnou středověkou idylku u palačinek a bramboráku.

Typické obydlí stření vrstvy Typické obydlí stření vrstvy po volbách

Co a jak je k vidění na www.botanicus.cz. Za nás jen několik málo foteček a trocha dojmů. Cesta naprosto dokonale značena. Na zcela mimo sezónní provoz slušné parkoviště (při nášvihu to bude s parkováním jistě horší). Hned z kraje krám se zaručeně přírodními produkty. Mýdlo pod 80 Kč nehledejte, dalším věcem jsem nerozuměl a tak bez komentáře. U kasy 80 Kč za osobu jest připomínkou, že vstupujeme do světa středověku. Za "kilčo" vyměňujeme groše, platidlo za které jest možné opatřit si pár maličkostí včetně občerstvení. Co tahle měna udělá s €, nevíme.

Výroba papíru Kovář Řezbář Kdo pozná sud?

Hned za bránou byl provazník. Tedy představitel provazníka. Náctiletý, otrávený floutek z adidaskách , teplácích a mikině. Ostatní "herci" už byli oblečení dobově. Bohužel dobově se nechovali, natož aby třeba dobově mluvili. Asi se báli, abychom vůbec rozuměli, což bylo zbytečné, protože když se zaposlouchám do dnešní dobové mluvy "náctek" nerozumím taky ničemu. Jsem hold starej. Obsazených stanovišť s ukázkami řemesel bylo tak 55 - 60%. Zbytek zel prázdnotou. Tam kde někdo byl, jednalo se většinou o životem a otravnou prací znuděné ksichty, bez známky naděje v budoucno. Teda možná jo. Čekali na 4. To je totiž padla!

Mlýn Středověká hra Výroba provazu

Možná to jinému nepřijde, jenže my máme možnost srovnávat. Totiž s L.P. 1998 navštívenou vesnicí prvních osadníků Ameriky. Američani jsou prostě na show. Ale je taky vidět, že je to co dělají baví a že ví, že návštěvník si zaplatil a že má dostat neošizené "služby". Prostě úplně jiný přístup. "Herci" jsou ve svých rolích úplně vžití, protože přijdete třeba ke kováři a on se ptá: "Odkud si?" A my. "Z Čech." A on. "Kde to je? Co je to za ves? Tu neznám ....." A my se mu to snažíme vysvětlit, než nám dojde, že v té době ve které on jako je, žádná Česká republika nebyla.

V Botanicusu je také velice pěkná zahrada. Tam Tonka ocenila především kamínkové ostrůvky. Kamínky nakládala do kočárku a škoda, že nestavíme, protože to by bylo alespoň na příjezdovou cestu.

Nepohrdli jsme rovněž občerstvením. Koláčem a zaručeně pravým brusinkovým sirupem. Nakonec jsme u floutka v adách stejně za dva groše koupili vlastnoručně vyrobený provaz.

Sběr kamenů Odvoz kamenů

Vlastně úplný konec byla návštěva obchodu s nejdražšími mýdly na světě, kde jsme jich asi za 100 tis. nakoupili ......

Výborný nápad, avšak ztroskotává na české povaze. Bohužel ono je to hlavně o lidech ....... bylo to mdlé.

Dojem byl mdlý

 

Jo a v obci Ostrá je také muzeum kamem. Tam jsme ovšem nebyli. Obec má stránky www.ostra.cz (6.5.2006 poněkud nefunkční)

Dokola.Hodnocení:  *****
| nahoru |
© 2006 Dokola.cz