| Dokola |

Brzdy - chyba


Nevím jestli jsem se o tom už někde nezmiňoval, jeto moje největší cyklistická chyba. Mechanické kotoučovky. To je věc, která člověka dovede potrápit, hlavně když jezdí na kole často (modří se prosím přestanou smát …) a má na trase kopce. Brzdí to, to nemohu říct, ovšem princip těch brzd je v tom, že vypadají jako hezky, ale jsou zela nepraktické. Možná špatná volba typu, ale nemyslím. Neustálé štelování, nesouměrné opotřebení, posléze malá účinnost. To vše mě donutilo ke změně.

Jednoho dne jsem požádal svého kolegu Pepu o nákup BR-M757 – přední zadní – což jsou hydraulické kotoučovky od Shimana v takové střední třídě. Pepa co by zkušený odběratel webu kupkolo.cz se úkolu zhostil na výbornou. Za tři dny to bylo na stole. Dost jsem se bál montáže svépomocí. Skutečnost mě vyvedla z omylu. Je to mnohem jednoduší než jakákoli montáž lankových brzd či lanka od přehazovačky. Kotouče jsem použil původní a zbytek, tedy brzdy samotné, vedení a páčky jsou hračka. Jedná s o uzavřený systém, kdy se brzdy pouze připevní na příslušné místo na vidlici a na rámu, páčky na řidítka a jede se. Nejsložitější operací je tak demontáž gripů a původních páček. V mém případě opět hračka. Jak vypadá gumový grip po několika měsících stání na balkóně na jižní straně paneláku? Jako měchuřinka -  šlo to samo. Celá operace trvala asi 20 minut.

Jsem nadšen! Lehkost chodu, absence jakéhokoli štelování, seřizování atd., účinnost - zkrátka opět se můžu pohybovat bezpečněji po té České zemi. 3x sláva.

No, jinak se dá také říci, že kolu parkování na balkóně nesvědčí. Celá řada detailů jako rezavé šrouby, zpuchřelé gumy. Není to nic co by se nedalo napravit…

Jo a mám volné mechanické kotoučovky ….

 

 

| Nahoru | Dokola |

© 2003 - 2011 Dokola.cz